Blog

Když si vlasy postaví hlavu

Říká se, že jsou korunou krásy. A jako takové nás dovedou pořádně pozlobit. Nebo my je? Co když jsou ale potíže o něco větší než rychle se vymývající barva nebo nedržící účes?

Pravděpodobně každá žena si ve svém životě projde fází, kdy tak trochu víc experimentuje se svými vlasy, ať už jde o barvu, délku nebo střih. Občas ale nastanou takové okamžiky, kdy máte pocit, že naopak vaše vlasy experimentují s vámi a vaší psychikou. Co si budeme povídat, problémy, jako jsou například lupy, nadměrné maštění vlasů, jejich vypadávání, alopecie, ekzémy a podobné, dokážou srazit sebevědomí parádně dolů. Jak se v takovém případě zachováte? Pravděpodobně nejdříve navštívíte strýčka Googla a zkusíte to zvládnout sama. V lepším případě se poradíte se svým kadeřníkem. Jenže některé obtíže zkrátka a dobře sama nerozchodíte. Chcete to odborníka – trichologa.

Je potvrzené, že více než 20 % žen přijde o objem a hustotu svých vlasů do 40 let.

Vsadíme se, že spousta z vás neměla doteď ani ponětí, že někdo takový existuje. Proto jsme se na to nejzásadnější, co byste potřebovala vědět, zeptali tricholožky Terezy Winkelmannové. Prozradí vám, co od návštěvy u trichologa čekat, jak se na ni připravit, a má pro vás i nejzákladnější info o příčinách a možnostech nápravy některých problémů. Už teď ale musíme říct, že za spoustu z nich si můžeme svým (ne)zdravým životním stylem nebo „péčí“ samy a že informace, které tu najdete, jsou obecného charakteru, což znamená, že než se rozhodnete vzít osud svých vlasů a pokožky hlavy do vlastních rukou, měly byste svůj konkrétní případ zkonzultovat s odborníkem.

S jakými problémy lidé chodí k trichologovi nejčastěji? S čím vším dokážete poradit?

Úplně nejčastěji lidé trichologa vyhledávají z důvodů nadměrného vypadávání vlasů, hned poté s problémy s vlasovou pokožkou, jako jsou lupy nebo seboroická dermatitida. Dokážeme ale poradit i s ekzémy, mykózami, také s nadměrným maštěním a s citlivou nebo dehydratovanou pokožkou.

Nejčastější obtíží, kterou lidé řeší, je, jak už jste zmínila, pravděpodobně padání vlasů. Jak poznat vypadávání vlasů, které je přirozené, od toho, které už představuje problém?

Každému člověku vypadne za den v průměru 50 až 100 vlasů. To je naprosto přirozená výměna vlasového vlákna a určitě by se lidé kvůli tomu neměli znepokojovat. Problém nastává ve chvíli, kdy při mytí a česání vypadávají vlasy v chomáčích, kdy nám vlasy viditelně řídnou a rostou tenčí, slabší, kdy jsou bez objemu a mají nedostatek lesku.

Jaké jsou nejčastější příčiny vypadávání vlasů? Stres? Špatná životospráva?

Mezi nejčastější příčiny řadíme genetiku, toto řídnutí se nazývá také androgenní a většinou trápí muže, ačkoli se najdou i výjimky mezi ženami. Příčinou je dihydrotestosteron DHT (odpadní hormon testosteronu, který je obsažen v potu). Zkracuje růstovou fázi a stahuje krevní vlásečnice, které pak nejsou schopny přijímat živiny z těla. Padání vlasů u žen převážně souvisí s hormonálními výkyvy, nejčastěji v období těhotenství a po porodu, dále při menopauze, špatné funkci štítné žlázy, při diabetu. Problémem jak u mužů, tak i žen je stres, dále nedostatek vitaminů a minerálů, ale také některé léky mohou přispět k nadměrné ztrátě vlasů. Je důležité používat profesionální péči na vlasy, ideálně takovou, jakou nám doporučí náš kadeřník. On jediný zná naše vlasy a pokožku v mokrém stavu a nejlépe dokáže zvolit péči šitou přímo na míru.

Často se říká, že za vypadávání vlasů může nešetrná úprava, například fénování nebo natahování silou při narovnávání vlasů. Je to mýtus, nebo na tom něco opravdu je?

Nešetrná úprava, natahování vlasů silou a podobně může vlasy poničit a potrhat. Fénování příliš horkým vzduchem a ještě bez tepelné ochrany je může nadměrně vysušit. Naopak správné fénování je velmi důležité. Pokožka by se po mytí vlasů měla co nejdříve vysušit, jinak se může začít zapařovat, a to vede k problémům, jako jsou různé mykózy. Ale alopecie neboli nadměrné vypadávání vlasů už je problém vnitřního prostředí v těle.

Jak tedy řešit padání vlasů? Předpokládám, že se dá ovlivnit výživou a potravinovými doplňky. Je třeba přidat ještě jinou péči?

Ideální je kombinace všeho. Vlasy začnou nadměrně vypadávat, když tělo není v rovnováze. Velmi důležitá je životospráva, vyvážená strava a dostatečný pitný režim, nejlépe voda. Dále kvalitní profesionální péče na vlasy, jako je šampon, kondicionér a maska, které neobsahují silikony nerozpustné ve vodě. Důležitá jsou také vlasová tonika, která prokrvují vlasovou pokožku, roztahují krevní vlásečnice a nesou živiny nejkratší cestou přes vlasovou pokožku k vlasovému kořínku. S výběrem správných produktů pomůže kadeřník, tricholog. Z potravinových doplňků je ideální sáhnout po kombinaci zinek, selen. Zinek pomáhá udržet funkci mazových žláz, při nízké hladině totiž dochází k vysušení pokožky a tvorbě lupů. Vitaminy B a D podporují tvorbu keratinu, který zvyšuje pevnost a pružnost vlasu. Vitamin C je zase důležitý pro tvorbu kožního mazu a kolagenu. Jeho nedostatek způsobuje třepení a lámání vlasů.

1,5–2 % lidí trápí závažnější onemocnění, jako je ložisková či jizvící alopecie.

Je pravda, že pokud jsem v nějakém stresu, v jehož důsledku začnou vlasy padat, děje se tak až s odstupem několika měsíců?

Tedy ve chvíli, kdy si to už s prožitým stresem nemusím ani spojovat? Ano, to je pravda. Obvykle vlasy začnou po stresové zátěži padat přibližně s odstupem tří a více měsíců. Ve většině takových případů si to klienti už se stresem ani nespojí.

Dá se říct, jak dlouho trvá náprava? Je to běh na dlouhou trať?

Náprava je hodně individuální a je velmi důležité, zda jsme odstranili příčinu padání. Obecně se dá říci, že tak dlouho, jak vlasy padají, bude trvat i náprava. Ideální je padání vlasů předcházet. To, že s vlasem, potažmo s vlasovou pokožkou není něco v pořádku, nám vlas prozradí ještě dříve, než začne vypadávat. Vlasy se ztenčují, plihnou, nedrží objem, jsou matné, bez lesku, sušší a pokožka je naopak mastnější.

Už jsme to na začátku zmiňovali, ale jak od sebe odlišit vypadávání vlasů a alopecii? V čem se liší a jak se dá pracovat s alopecií?

Vypadávání vlasů do počtu 50 až 100 denně je přirozená výměna, která souvisí s vlasovým cyklem. Pokud je padání výraznější, už mluvíme o alopecii. Alopecie je neinfekční onemocnění, které způsobuje nadměrné vypadávání vlasů. U některých typů alopecie i ochlupení a obočí. S alopecií se dá pracovat poměrně snadno. Pokud nám klient pomůže svou vytrvalostí a každodenní důsledností v péči o pokožku, jsou úspěchy v léčbě téměř zaručeny.

Kdo je tricholog?
Odborník v oboru trichologie, která se zabývá studiem vlasové pokožky a vlasů, jejich přirozenou čistotou, hygienou a péčí o ně. Kombinuje tak vlastně obory dermatologie, kosmetologie, biologie a genetika. Trichologie vznikla už na počátku 19. století, ale zájem o ni vzrostl hlavně v nedávných letech. Praktickým cílem trichologa je na základě vyšetření diagnostikovat příčinu obtíží a poskytnout řešení ve formě odborného ošetření a doporučení přípravků a postupů k domácí péči.

Další problém, který jste zmiňovala, je seboroická dermatitida. Jak se řeší?

Seboroická dermatitida neboli seborea je poměrně časté neinfekční chronické kožní onemocnění způsobené nadměrnou produkcí kožního mazu, který ulpívá na pokožce a tvoří nažloutlá šupinkovitá ložiska. Této suché a svědivé pokožce je potřeba poskytnout rovnováhu. Osobně pokožku revitalizuji a regeneruji pomocí exfoliace, což je vlastně velmi jemný peeling, který normalizuje šupinatou pokožku hlavy a jemně odstraňuje odumřelé kožní buňky. Dále je třeba používat šampon a následnou péči, která obsahuje aktivní složky. Ta čistí pokožku hlavy a snižuje vypadávání vlasů v důsledku svědění, také hydratuje a vyrovnává pH. Tyto produkty obsahují pyrithion zinečnatý, což je antibakteriální účinná látka, která redukuje nadměrnou činnost mazových žláz.

Je rozdíl mezi tím mít lupy a mít suchou pokožku hlavy, nebo dokonce dehydratovanou? Jaké je řešení? A dají se lupy opravdu odstranit pouze pravidelným používáním speciálních šamponů?

Ano. Lupy jsou drobné částečky odumřelých kožních buněk na pokožce hlavy a způsobují je mikroorganismy. Suchá pokožka charakterizuje typ, ale může být také způsobena narušenou funkcí mazových žláz nebo používáním nevhodných produktů. Dehydratovaná pokožka je přechodný stav a znamená nedostatek vlhkosti (vody). Příznaky jsou často velmi podobné: pocit pnutí, nedostatek pružnosti, odlupující se šupinky, svědění a začervenání. Řešení spočívá ve správné životosprávě a v pravidelné a profesionální péči určené speciálně na tyto problematiky.

Lupy či seboroická dermatitida trápí až 50 % populace.

Když už se rozhodnu svůj problém s vlasy a vlasovou pokožkou řešit, jak probíhá vyšetření u trichologa a jak se na něj připravit?

Trichologické vyšetření probíhá diagnostikou vlasové pokožky a vlasu. Ptáme se klientů, jakým způsobem se o svou pokožku a vlasy starají. Jakou péči na vlasy používají. Jestli prodělali v poslední době stres nebo se léčí z nějaké nemoci a jaká je jejich životospráva. Po zjištění potřebných informací sestavíme klientovi ošetření přímo na míru. Na vyšetření není potřeba žádná příprava, ale po něm a při následné péči je nezbytné, aby klient dodržoval veškerá doporučení. O pokožku, která trpí alopecií nebo jinou kožní nerovnováhou, je potřeba se starat pravidelně. Nezapomeňte, že z velké části máme zdraví a stav své pokožky a vlasů ve své moci. Důležitá je životospráva, vyvážená strava, pitný režim a úsměv na tváři.

Články

Další novinky ze salonu